Údržba kuchyní

POKYNY PRO ÚDRŽBU A ČISTĚNÍ MATERIÁLŮ KUCHYNĚ

Kvalitní povrchy našich kuchyní jsou snadno udržovatelné a nejsou náchylné k ulpívání nečistot.  Abyste však co nejdéle zachovali Vaši kuchyni v nejlepším stavu, měli byste ji pravidelně a správně čistit.

Dřevěné, lakované a dýhované povrchy

Povrchová úprava přírodních povrchů dvířek spočívá v několika procesech nanášení mořidel a laků. Vnější ochrannou vrstvu tvoří vysoce odolný transparentní lak. U přírodních materiálů a laků k odstranění znečištění přikročte vždy pokud možno co nejdříve, aby špína neměla možnost proniknout do pórů povrchu. Pak není třeba používat žádné čistící prostředky. K odstranění   nečistoty můžete použít měkký hadřík, nebo velmi jemný kartáček. Všeobecně nedoporučujeme používat páru, neboť vlhkost spolu s vysokou teplotou by mohly materiál poškodit a nedoporučujeme též vystavovat materiály déle působící vlhkosti, která by mohla proniknout do spojů a technologických mezer.

Syntetické povrchy, skla a fólie

Syntetický povrch našich dílců tvoří kvalitní melaminové pryskyřice (na prvotřídním dřevotřískovém materiálu), nebo polymerové fólie ve spojení s MDF deskou. U skel ( bezpečnostních ) a syntetických povrchů k čištění používejte běžně dostupné vodou rozpustné čistící prostředky a jemný hadřík. Nedoporučujeme používat brusné čistící předměty a prostředky, sanitární čistící prostředky, ani prostředky s obsahem mechanických či chemicky agresivních látek  (čistící prostředky obsahující chlór, salmiak, aceton, ředidla a ostatní prostředky mající v názvu Tri… nebo Tetra…).

Pracovní desky

Pracovní desky mají lícovou stranu opatřenou tepelně a mechanicky odolnou syntetickou vrstvou. Přesto není vyloučeno její poškození např. příliš vysokou teplotou ( hrnce, pekáče ) nebo ostrými či tvrdými předměty (nože, škrabky, …). Doporučujeme vždy používat prkénko jako podložku. Silné znečištění (stará mastná špína, barva značkovače, …) lze dobře odstranit lihem, čističem skla, benzinovým čističem a jemným kartáčkem. Zaschlé nečistoty nesmějí být odstraňovány seškrábnutím. Zde použijte tkaninu či jemný kartáček (nejlépe s přírodním vlasem) v kombinaci s některým z výše uvedených čistících prostředků.

Sokly

Díky jednoduché konstrukci, lze snadno soklové lišty demontovat a vyčistit. Soklové nohy jsou vyrobeny z masivního a odolného polystyrolu. Nečistoty lze odstranit slabým neagresivním roztokem čistícího prostředku ve vlažné vodě. Doporučujeme použít jemný kartáček či tkaninu. Neopomeňte na závěr celou plochu otřít vlhkým hadříkem namočeným v čisté vodě a sokl ihned dobře osušit.

Plastové díly

Příborníky, chlebník, schránky, zásobníky a další plastové díly jsou vyrobeny z kvalit termoplastů. K čištění používejte výhradně jemnou tkaninu, vlažnou vodu a saponátové neagresivní čistící prostředky.

Díly z masivního dřeva

I přes vysoce kvalitní zpracování a povrchovou úpravu dílů z masivního dřeva, jsou tyto citlivé na klimatické změny prostředí, v němž se nachází. Dřevo je přírodní materiál, u něhož nelze vyloučit změny v barevnosti vlivem dlouhodobě působícího světla či osvětlení. Ideální prostředí pro přírodní materiály je vlhkost 45-70% a běžná pokojová teplota. Doporučujeme zajistit  dobré odvětrání místnosti, např. i odsavačem par.

Závěsy – kování a klopnové kování

Špičková technika, kterou v našich kuchyních standardně používáme je prakticky bezúdržbová. Pouze zvlášť namáhané závěsy doporučujeme 1x za rok jemně naolejovat olejem pro šicí stroje (žádné živočišné tuky). Systémy zásuvek a výsuvů se olejovat nesmí !!!

Myčky

Spodní část pracovní desky v místech nad myčkou je opatřena ochrannou folií nebo lištou, která bývá dodávána společně se spotřebičem. Dbejte na výrobcem doporučenou dobu pro vysušení přístroje před  jeho otevřením. Poté otevřete myčku zcela , aby zbylá vlhkost unikla dostatečně velkým otvorem a nikoliv pouze úzkou mezerou pod pracovní deskou.

Chladící a mrazící technika

Utěsnění spotřebiče zajišťuje magnetická páska dveří. Námraza uvnitř spotřebiče či zarosení nábytku signalizuje pravděpodobnou netěsnost zavírání. Prověřte polohu spotřebiče ve skříni a případně proveďte novou aretaci závěsů a dvířek.

Sporáky/trouby

Teplo vznikající při pečení je odváděno přední částí spotřebiče. Během aktivního používání spotřebiče mějte dvířka buďto zcela otevřená či zcela uzavřená. Nikdy neponechávejte dvířka dlouhodobě pootevřená, jinak dochází ke koncentraci teplot v přední horní části a pod pracovní deskou a může dojít k jejímu poškození, nebo k poškození sousedních skříněk.

Vařiče, kávovary a jiné malé spotřebiče

Spotřebiče, které v důsledku své činnosti vyvíjejí páru, nikdy nestavte do těsné blízkosti pod nábytek (skříňky, desky, ozdobné rampy, …), neboť stoupající pára by mohla zapříčinit poškození nábytku. Spotřebiče vyvíjející zvýšené teplo i směrem dolů (elektro-vařiče) doporučujeme vždy podložit nehořlavou podložkou.